بررسی امکان تولید رنگدانه های طبیعی بیکسین و نوربیکسین از دانه آناتو

در فصل دوم از زیست شناسی یازدهم و همچنین فصل ششم از زیست شناسی دهم از کلمات رنگیزه و رنگدانه استفاده شده است. در گروه K که شامل ۲% فلفل قرمز در جیره فوق می باشد، درجه رنگ زرده به عدد ۵۵/۱۲ رسید.در پایان آزمایش مشاهده گردید که استفاده از فلفل قرمز، هیچ تاثیری بر روی صفات تولیدی ندارد. ارتباط هنرجو و مدرس حتی پس از پایان دوره نیز قطع نمی شود. ممکن است هر کدام از ما به حداقل یکی از مواد موثره موجود در داروی ضدلک ، حساسیت یا آلرژی داشته باشیم . پیگمنت های آلی ترکیبات آلی نامحلول با مقاومت رنگی بالا هستند و اصطلاح نامحلول بودن به این معنی است که آنها حلالیت بسیار کمی در آب، حلال آلی و انواع مختلف محیط دارند. بررسی ویژگی ها و انواع رنگ مواد شوینده نشان میدهد که این رنگزاها در حقیقت در دو حالت جامد پودری شکل و حالت مایع به مصرف می رسند.

تمام محصولات شوینده که حاوی رنگدانه هستند، هیچ آثار لکه، آلودگی روی سطوح یا لباس ها ایجاد نمی کنند. تمام محصولاتی که شما به عنوان ضد لک ، از داروخانه بدون نیاز به داشتن نسخه یا ساخت توسط داروساز تهیه می کنید ، OTC نامیده می شود . بعد از هشت هفته رنگ و طرح پیگمنتها روی لب ثابت می شود و در این زمان اگر میگروپیگمنتیشنی که انجام داده است نیاز به اصلاح داشته باشد می تواند پیگمنتیشن خود را ترمیم نماید.

همچنین زردچوبه بهدلیل سرشار بودن از آنتیاکسیدانها، التهاب پوست را کاهش میدهد و آسیب سلولی را کُند میکند. میکرونیدلینگ (CIT) روشی است که با تحریک کلاژن سازی باعث ترمیم ساختار و عملکرد پوست آسیب دیده و تغییر یافته می گردد . رنگ مواد شوینده در حقیقت، ترکیبات شیمیایی هستند که دارای ساختار آلی یا معدنی می باشند. همانطوریکه قبلا نیز اشاره شد پودرها یا طبیعی هستند و یا مصنوعی که نوع طبیعی از معادن بدست میآید و از این دو شکل این ذرات بصورت منظم نمیباشد و اما در عوض پودرهای مصنوعی بعلت دقت و کنترلی که در مراحل مختلف واکنشهای شیمیائی ساخت آنان میآید معمولا دارای خواص شیمیائی یکسان و شکلهای منظمتر و اندازه های مرتب تری از نوع معدنی هستند که ممکن است دارای شکل ظاهری کروی، مکعبی، گره ای یا قلنبه ای، سوزنی و صفحه ای یا ورقه ای باشند. برای این مراحل (خیساندن و مخلوط کردن) انرژی و هزینههای زیادی از کارخانه صرف میشود، چراکه کیفیت نهایی مستقیماً به این بخش (ترکیب رنگ دانه ها با وارنیش) وابسته است.

اکسید آهن بزرگ ترین گروه از پیگمنت­ های رنگی معدنی است که در طیف وسیعی از رنگ ­ها تولید می­شود و غیر سمی است. به این دسته رنگدانه ها “رنگدانه های اولیه” گفته می شود که شامل پیگمنت هایی از قبیل دی اکسید تیتانیوم (برای طیف رنگ سفید)، اکسید سبز کروم، اکسید آهن زرد و قرمز و غیره است. این اتفاق ممکن است رخ دهد ، لذا فارغ از دلیل و علت بروز لکه ی پوستی و یا شرایط خاص پوست فرد و یا حتی محل زندگی او ، ممکن است بسیار مستعد لک و برگشت آن باشد . این امر منجر به رخ دادن پدیدههایی مهاجرتی پیگمنت نظیر bleeding و یا blooming میشود. در این موارد می توان دوره ی دارودرمانی را به بیش از یک دوره مثلا 2 یا 3 ماه افزایش داد یا بعد از اتمام دوره ، با یک داروی ملایم تر و ضعیف تر ، شرایط مساعدی را برای پوست ایجاد کرد تا مدت طولانی تری لکه های پوستی یا همان رنگدانه ها ظاهر نشوند .

پیگمنت ها به دو صورت آلی و معدنی در صنایع رنگ سازی به کار می رود. نمایندگی ما در ایران در امر فروش پودر لاجورد و سایر رنگدانه ها آماده ی فروش محولات وارداتی خود به صنایع مختلف می باشد .جهت خرید و سفارش محصول میتوانید با شماره های زیر در ارتباط باشید. وقتی که سن افزایش پیدا می کند، مینای دندان بر اثر ارتباط با غذاها، ساییده شدن و .. ضعیف تر و نازکتر شده و تحلیل می رود. بعضی اوقات زمانی که ضربه به دندان می خورد پالپ دندان خونریزی می کند و بسته به زمانی که این خونریزی ادامه پیدا می کند، دندان به رنگ قرمز، قهوه ای یا سیاه دندان دیده می شود. 1- بهتر است شوینده خودرویتان قدری قلیایی باشد تا مواد اسیدی سطح جاده را که روی خودرو می نشیند، خنثی کند، همچنین از روان کنندگی مناسب برای حفاظت لایه شفاف از خط و خش و اثرات مارپیچی برخوردار باشد.

آن ها تقریبا کل طیف رنگ را پوشش می دهند. خمیر پیگمنت دیوکس (DIOX) سازگار با پوشش های پلی اورتان ، سلولزیک (فوری) ، اکریلیک ، اپوکسی های پلی آمین و پلی آمید (رنگ و کفپوش) پایه حلالی و پلی استر جهت استفاده در انواع رنگ و پوشش و کفپوش های صنعتی و کامپوزیت های گوناگون با حداکثر درصد پیگمنت طراحی شده است. در بسیاری از گونه های حیوانات خانگی، رنگدانه زرد وجود ندارد و رنگ آبی در مقابل پایه سفید (به جای زرد) نشان می دهد.

پراکندگی مواد غیرآلی در مقایسه با نوع آلی سادهتر است.

همچنین ترکیباتی مثل آربوتین ، نیاسین آمید و ملاتونین نیز در بعضی از محصولات ، اثرات ضد لک خوبی را از خود نشان داده اند . روش بدست آوردن میزان دیسپرس کننده مورد نیاز جهت دیسپرسیون پیگمنت شرح داده شده است. پراکندگی مواد غیرآلی در مقایسه با نوع آلی سادهتر است. دقت داشته باشید که طرح دادن و ایده آن کاملا سلیقه ای می باشد و می توانید با توجه به سلیقه خود از هر رنگ و طرحی استفاده نمایید. رنگدانه ­های معدنی مصنوعی عملکرد و ویژگی­ های بهتری از انواع طبیعی خود دارند. شرکت تولیدی کارن طیف البرز تولید کننده انواع رنگ صدفی، پودر اکلیل، پیگمنت، کنیتکس، رنگ فلورسنت، خمیر کاه گل، مادر رنگ های اکریلیک و …

فتالوسیانین مس در ساختارهای کریستالی متعددی ظاهر می شود هر یک از این ساختارها بطور جداگانه و خالص سنتز و طیف FTIR آنها تهیه شد. در تهیه ماسکهای خانگی میتوان از انواع میوهها، گیاهان و حتی ادویهها استفاده کرد. و در بین انواع شیوه ها و متدهای درمان با لیزر که برای روشن کردن پوست انجام میشود، تأثیر زیادی دارد، زیرا این شیوه لایه های سطحی پوست را به حالت تبخیر در می آورد و این گونه است که پوست، لایه برداری زیادی را انجام میدهد، علاوه بر این فقط در یک جلسه انجام می شود. اما وقتی مصرف آن از یک مقدار بیشتر شود، موجب ایجاد لکه های زرد رنگ و قهوه ای رنگ به نام فلوروزیس می شود که در این موارد تنها راه درمان استفاده از لمینیت یا کامپوزیت است. هدف این پژوهش در مرحله نخست استخراج بیکسین با استفاده از روش ماسراسیون و حلال مناسب از دانه آناتو و در مرحله دوم تبدیل شیمیایی آن به نوربیکسین از طریق فرایند صابونی کردن و استحصال پیگمان محلول در آب و بررسی راندمان استخراج و ویژگی های رنگی پیگمان های استحصالی بوده است.

با تمام توجهاتی که به مسائل زیستمحیطی میشود، کمتر دیدهشده که برای ساخت مرکب افست از رنگ دانه های معدنی و طبیعی استفاده شود. لک تیره بعد از التهاب ، که اصولا بعد از یک اختلال التهابی مثل آکنه ، زخم یا سوختگی ایجاد می شود . ملاسما یک نوع اختلال پوستی است که سبب بروز لکه هایی به رنگ قهوه ایی یا خاکستری بر روی بینی ، چانه و یا پیشانی می شود ؛ البته ممکن است در نواحی دیگر بدن که یشتر در معرض نور خورشید قرار دارند ، نیز ظاهر شود . کیفیت دیسپرسیون پیگمنت با استفاده از روشهای مقایسه قدرت رنگی روش میکروسکپی و آنالیز تصویری مورد بررسی قرار گرفت که از بین روشهای بکار رفته روش میکروسکپی و آنالیز تصویری دقیقترین و مناسبترین روش تشخیص داده شد. به علاوه روشهای دیگری هم به صورت موقت میتوانند در این بیماران مؤثر باشند مانند استفاده از پوشانندههای پوست با مواد آرایشی یا خالکوبی کردن منطقه درگیر تا همرنگ پوست شود.

پیگمنت ها یا رنگ مخصوص محصولات و مواد اولیه شوینده برای صنایع خانگی صنعتی، محلول های تمیز کننده و پاک کننده به کار می روند. رنگ ها عموماً برای صنایع مختلف استفاده می شوند. بررسی خصوصیات و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی رنگ مواد شوینده با پایه آلی و معدنی بسیار کمک میکند که این صنعت مهم را بشناسیم. رنگ هایی با پایه مواد معدنی، خاصیت مرطوب کنندگی خوبی دارند و ذرات آن ها شناور نیستند. رنگدانه های آلی هم مانند رنگدانه های معدنی، استثنائاتی دارند که در هر صنعت به آن توجه می شود. پیگمنت معدنی تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل می¬کند و پیگمنت های آلی تا دمای ۳۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل می¬کند. اول دستها و صورتتان را بشویید تا هرگونه آلودگی و آرایش پاک شود.

معمولا در مناطقی از پوست که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارد ، دیده میشود .کک و مک در هر سنی ممکن است پدید آید . کک و مک لکه های قهوه ای روشن بسیار کوچک و گاه اندازه نوک سوزن است که در پوست ایجاد می شود . کک و مک می تواند زمینه ارثی و فامیلی داشته باشد که بر اثر عدم انتشار یکنواخت ملانین پوست در نقاط بخصوصی ایجاد می شود . همین نور در اثر برخورد با یک محیط شفاف (منشور) بنورهای قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش (همانند قوس و قزح) تجزیه میگردند. از ترکیبات خاصی از کروم برای تهیه زرد، نارنجی و سبز استفاده میشود، در حالی که ترکیبات مختلف کادمیوم زرد روشن، نارنجی و قرمز درخشان ایجاد میکند.

محصولات ساختمانی، شیشه، کاغذ، صنایع رنگ و پوشش ها، مصرف کنندگان عمده رنگ دانه های مواد معدنی می باشند. رنگدانه ها در صنایع مرکب سازی، پلاستیک، سرامیک، لاستیک و کاغذ سازی کاربرد دارند. رنگدانه های معدنی، وزن سنگین تری دارند و ذرات آنها بزرگ تر است. تکنینکهای پیشرفته در بازسازی ابرو شامل هنر و مهارت بازسازی و طراحی شکل طبیعی ابرو و تارهای باریک ابرو است. رنگدانه ها یا پیگمنت ها، به تعبیر دیگر مواد جامد زینتی با شکل و سایزهای مختلف در حلال های ویژه شان هستند که به حالت معلق تهیه استفاده می شوند و شامل بر مواد سیاه و سفید و رنگی بوده، و موارد استفاده زیادی در رویه زدن، رنگرزی توده و پخشایش در هوا دارند. اگر نامی از پیگمنت های معدنی یا محلول های رنگی در صنایع شوینده شنیده اید، در حقیقت به همین عوامل رنگ زا گفته می شود.

در این سری نمک های منگنز ته رنگ آبی تری نسبت به نمک های استرانسیوم و باریم دارندو پیگمنت 48 و 57 از نظر صنعتی اهمیت بالاتری دارند. روغن به عنوان لایه ی بوم کننده در زیر لایه رنگ استفاده شده است. استفاده از این روش نیاز به مراقبت های خاصی دارد و فقط با کمک پزشکی که تخصص و مهارت زیادی دارد، انجام میشود تا از بروز عوارض و مشکلاتی که ممکن است، در آینده به وجود آید جلوگیری شود، دوره نقاهت و مدت زمان بهبودی با استفاده از انجام این نوع لیزر بین ۲ تا ۳ هفته است. از چاپ پیگمنت به عنوان آینده چاپ دیجیتال یاد می شود.

اکسید آهن، سرب قرمز، کادمیم قرمز، سیلیکوکرومات سرب، کرومات سرب، کادمیم زرد، اکسید کرومیوم، پلمبیت کلسیم، پراشین بلو و اُلترامارین بلو برخی از رنگدانه های رنگی هستند. این نوع رنگدانه ها ترکیبی از اپیدرمال و درمال بوده و در لایه سطحی و عمیق پوست قابل مشاهدهاند. صورتی به خصوص توسط مادام د پومپادور (۱۷۲۱-۱۷۲۱)، معشوقه پادشاه لوئیز شانزدهم فرانسه، که ترکیبی از رنگ آبی و صورتی کمرنگ را میپوشید، شناخته شد. که یکی از مهمترین عوامل توزیع یکسان ذرات در رنگ می باشد.

همانطور که ازاسم رنگدانه ها مشخص است، برای رنگی کردن محصولات به کار گرفته می پیگمنت یا رنگدانه چیست شوند. مقاومت حرارتی ترکیبات آلی در دمای 300 درجه سانتی گراد و بالاتر، بهتر از پیگمنت معدنی است، اما ترکیبات آلی در دماهای پایین تجزیه یا ذوب می شوند.پیگمنت چه ویژگی هایی دارند؟ مرغ عشق ها از نظر رنگ به دو دسته گسترده و متمایز از هم تقسیم می شوند که سبز / زرد یک گونه از آنها بوده و آبی / سفید گونه دیگری از آنهاست. اکسیدهای آهن با در بر گرفتن نسبت های گوناگون آب، در اشکال مختلف آب شبکه ای و آب تبلور، طیفی گسترده از رنگ های زرد لیمویی تا قرمز خونی و قهوه ای تیره مایل به سیاه را به وجود می آورند. دوام اکسیدهای آهن در نمونه هایی زیادی از هنر قبل از تاریخ که در رنگ آمیزی غارها استفاده شده در نقاط مختلف دنیا منعکس شده است. دوام و ثبات رنگ از جمله ویژگی های مطلوب یک پیگمنت در زمینه کاربردهای صنعتی و هنری به شمار می رود.

رنگدانه مصنوعی