به شرح ذیل است

در صورتيكه قسمت های شفاف كابين شيشه ای باشد پاراشوت آن بايستي از نوع تدريجي (PROGRESSIVE TYPE) و در صورتيكه قسمت های شفاف از طلق باشد و سرعت آسانسور نيز بيشتر از يك متر بر ثانيه نباشد تا آخر پايان سال 77 نصب شده باشند، ميتواند از نوع پاراشوت لحظه ای استفاده نمود. البته باید توجه نمود که قیمت موتور گیرلس آسانسور بیش تر از قیمت موتور گیربکس آسانسور می باشد. ابعاد آسانسور های هیدرولیکی باید چیزی در بین 120 در 120 برای سه نفر جک از بغل باشد. از آسانسورهای باربری برای بلند کردن کالا یا پالت ها بین کف آپارتمان و انبار استفاده می شود. با توجه به قیمت شیشه لمینت در بازار، هرچه ابعاد شیشه مورد نظر بیشتر باشد، هزینه ها نیز بیشتر می شود. آسانسوری را ترجیح میدهند زیرا به جزئیات زیادی دارند و همین مورد از. در مورد تعداد آسانسور در هر طبقه مسیر حرکت آسانسور بررسی میشود.

اینگونه از آسانسورها دارای گیربکسی هستند که به موتور متصل است و چرخی را که سیم بکسل را به حرکت در آورد را میراند. ابعاد آسانسور شیشه ای گرد نسبت به سایز طرح ها به 30 تا 40 درصد فضای بیشتری نیاز دارد. در طراحی فضای مورد نیاز برای آسانسور هیدرولیکی باید سه فضای عمق آسانسور، عرض آسانسور و درب آسانسور را در نظر گرفت مناسب­ترین اندازه­ای که می توان برای درب آسانسوردر نظر گرفت ۱۴۵ سانتی مترمربع می­باشد. آسانسور های موتور گیر بکسی ابعادش مشابیه ابعاد آسانسور های هیدرولیکی می باشد با این تفاوت که موتور درون چاله آسانسور قرار می گیرد که 140 سانتی متر باید کند شود در ابعاد 120 در 120. همچنین باید یک اتاق آسانسور در بالا داشته باشد که روم لس موتور روی خود کابین قرار گیردو در قسمت زیرین هم 140 سانتی متر چاله آسانسور باید داشته باشیم. پله کمتر از 14 سانتی متر اصطلاحا لنگ میزند.

به طوری که پیمان کاران با نصب و استفاده از این نوع از اسانسور ، می توانند بهره وری و ایمنی کارگاه را از طریق تسریع روند رفت و آمد کارگران و حمل مصالح و تجهیزات، ارتقاء بخشند. اگر ارتفاع ساختمان بیش از ۲۸ متر باشد حداقل دو آسانسور لازم است که یکی از آنها برانکاردبر باشد. ریل آسانسور مونته فرو ایتالیا ، موتور آسانسور سیکور ایتالیا ، درب آسانسور فرماتور اسپانیا و برخی دیگر از برندها جزء واردات این مجموعه است. در این قسمت در ته چال آسانسور 4 عدد صفحه ستون کوچک نیز تعبیه می گردد که محل نصب برخی تجهیزات مربوط به اسانسور است. امروزه صنعت شیشه با استفاده از تکنولوژی های جدید خود قادر به تولید آسانسور شیشه ای شده است.

در این شرایط نرخ مصرف انرژی به صفر میرسد و سوپاپها بسته هستند. و فقط با با بازکردن شیر و تخلیه کنترل شده روغن جک هیدرولیک ، کابین آسانسور به آرامی به سمت پایین می آید بنابراین مصرف برق بالایی نخواهد داشت. عملکرد این اسانسور به نحوی است که با تحت فشار قرار دادن روغن، نیروی رانش ایجاد شده و به جک های هیدرولیکی منتقل و باعث حرکت آسانسور می شود. همچنین استفاده از موتور های بدون گیربکس موجب کاهش لرزش کابین آسانسور در حین حرکت شده و حتی مصرف برق را نیز کاهش می دهد. ۲. آسانسورهای خلا پنوماتیک: انواع جدیدی از آسانسورها از جمله آسانسورهای خلا پنوماتیک و آسانسورهای بدون شافت مقرون به صرفه تر هستند زیرا در فضای باز نصب می شوند و نیازی به تخریب ندارند. درب­های آسانسور با توجه به نوع و ابعاد آن متفاوت هستند. مثلا برای تست قفل باید در حالت باز بودن درب عملکرد آن را مشاهده کند.

این مدل موتور در مقایسه موتور آسانسور گیربکس قدیمیتر است. ✔ خریداران باید با توجه به وضعیت و نیاز ساختمان مناسب­ترین مدل را انتخاب کنند. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد انواع اسانسور های شیشه ای توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم. این فضا برای عمق و عرض چاه آسانسور در نظر گرفته می­شود که شامل فضای مورد نیاز برای کابین آسانسور، وزنه تعادل، درب آسانسور و ریل راهنمای کابین آسانسور می­باشد. این نوع آسانسور ها را می توان یکی از محبوب ترین ها بین مردم به شمار اورد، چرا که از هر نظر که بخواهیم بررسی کنیم، یکی از پر مخاطب ترین ها به شما می رود، زیرا این آسانسور ها در شوع حرکت، بسیار نرم حرکت می کنند، خرابی و استهلاک بسیار کمی دارند، عیب یابی و تعمیر این آسانسورها آسان و راحت بوده، به علت حذف کادر وزنه و سیم بکسل می توان نمایی زیبا را ایجاد کرد و آسانسور های شیشه ای به وجود آورد، یک سازه ای بسیار سبک که نیاز مند موتور خانه هم نیست.

آسانسور یک ماشین است که می باید در ابتدای طراحی شروع ساختمان به صورت دقیق کارشناسی و محاسبه گرد و دقیقا مصرف کننده باید بداند چه انتظاراتی از ماشین دارد و و می خواهد چه کارهای خاصی برایش داشته باشد که این مسائل می بایستت کارشناسی و محاسبه گردند . از وظایف تابلو فرمان AC۲ به پذیرش درخواستها از کابین و طبقات، تشخیص موقعیت کابین در هر لحظه، پاسخگویی به درخواستها با توجه به نوع سرویسدهی و حفاظت الکتریکی از تجهیزات میتوان اشاره کرد. از مدرن ترین طراحی شیشه می توان به آسانسور شیشه ای اشاره کرد. ما به بررسی ابعاد آسانسور با ظرفیت­های ۴۵۰ و ۶۰۰ کیلوگرم می­پردازیم.

لول ته این قسمت از لول روی پی به میزان ذکر شده پایین تر است. این کابل تشکیل شده از یک رشته کابلهای بهم چسبیده که جریان برق از آنها عبور کرده و به مقصد می رسد. از معایب آسانسورهای مغناطیسی این است که مسیرهای راهنما نسبت به راهنماهای معمولی که توسط آسانسورهای معمولی استفاده میشود، هزینه بیشتری دارند. جعبه 3 فاز وظیفه انتقال برق سه فاز و تک فاز به دیگر تجهیزات آسانسور را دارد. یکی دیگر از بخش های مهم قانون شهرداری برای نصب آسانسور، بازرسی کامل آسانسور پس از نصب توسط شرکتهای بازرسی آسانسور وابسته به اداره کل استاندارد در هر استان می باشد و بایستی هر ساختمان پس از نصب تاییدیه استاندارد دریافت کنند. این نوع آسانسورها معمولا در یک سازه شیشه ای مخصوص خود نصب می شوند که به مسافر اجازه می دهد نمای بیرونی را ببیند. آسانسور از زمانی که اختراع و ساخته شد تا به امروزه جزو یکی از مهم ترین و مؤثر ترین اختراعات به شمار می رود که در بسیاری از مواقع کار انتقال را برای افراد راحت می کند.

بنابراین باید طوری آسانسورها را طراحی کرد که پس از ۱۰ سال باز هم بتوانند نیازهای افزایش یافته را تأمین کنند. آسانسورهای باری باید جدای از آسانسورهای حمل افراد قرار داده شوند؛ با این وجود در مرحله طراحی ، باید کاربرد این آسانسورها برای جابجایی افراد در ساعات شلوغ را در نظر گرفت. ایجاد تغییر در تأسیساتی که طراحی نامناسب و یا بسیار ارزان قیمتی دارند ممکن است گران و یا حتی کاملاً ناممکن باشد. امروزه شاهد افزایش روزافزون ساخت ساختمان های مرتفع هستیم، که استفاده از آسانسور در این ساختمان ها اجباری است. در تابلو فرمان های جدید که ساختار جدیدتری هم دارند مشکل قطع شدن برق ترمینال tp4 وجود ندارد. همچنین آدرس شرکت فراز آسانبر قهستان جهت خرید آنلاین و دریافت لیست قیمت قطعات و اجزای اسانسور نظیر ریل ، گاورنر ، پاراشوت ، ضربه گیر ، تابلو فرمان ، سیم بکسل ، زنجیر جبران ، انواع کفشک ، یوک ، فلکه هرزگرد و …

در این جا به برخی از قوانین ضروری آسانسور که با دانستن شان مطمئن خواهید شد همه افراد راحت و ایمن به مقصد می رسند ، اشاره شده است. این آسانسورها از کابین مستطیل شکل تشکیل شده که یک مسیر را به سمت بالا و پایین طی می کنند. و البته چند سالی است که تکنولوژی موتورهای بدون گیربکس (گیرلس) نیز به بازار آسانسور ایران راه یافته و استفاده از این موتورهای پربازده معمول گشته است. در این مرحله کارهایی مانند ورق کشی و رابیتس بندی و آجر کشی و کلاف بندی آهن کشی در پشت ستونها و انواع عملیات دیگر با توجه به دستورالعملها انجام گردد. منظور از کنار کابین، هر یک از وجوه آن است؛ بنابراین پشت کابین را نیز شامل میشود. اکثر آسانسورهای مدرن نیز با یک سیستم باتری پشتیبان که همان نقش برق اضطراری را ایفا می کند مجهز می شوند تا در صورت قطع برق ساختمان، مشکلی پیش نیاید و در آسانسور گیر نکنید.

انواع اسانسور

در گذشته، در ساختمان های قدیمی تر، نصب آسانسور در ساختمان هایی که تعداد طبقات آن کمتر از سه یا چهار طبقه بودند ضرورت نداشت اما امروزه با توجه به افزایش جمعیت و ساخت و ساز ساختمان های بلند با تعداد طبقات زیاد، نصب و راه اندازی آسانسور به عنوان یکی از عناصر کلیدی و ضروری ترین امکانات رفاهی ساختمان محسوب می شود. بزرگتر شدن طول راه پله به داشتن پله های بیشتر و تامین ارتفاع طبقات توسط پله منجر می شود.

معمولی بیش تر است.

جالب است بدانید که امنیت درب های اتوماتیک در آسانسور بسیار بالا است و حتی کودکان می توانند به صورت تنهایی از آسانسور استفاده نمایند.البته توصیه میشود کودکان خردسال به تنهایی از آسانسور استفاده نکنند. همچنین به دلیل اینکه اندازه موتورهای گیرلس به نسبت موتورها گیربکس کوچک تر است، بنابراین فضای کمتری را اشغال می کنند و طبیعتا این موضوع در اندازه نهایی موتورخانه نیز تاثیرگذار است. طراحی ارتفاع پله کمتر از 14 سانتی متر مخصوصا اگر تک باشد کاری اشتباه است. مرحله دوم: آماده کردن کف چاله برای نصب آسانسور: چاله آسانسور در ساختمان بخشی از پی یا فوندانسیون ساختمان محسوب می شود که معمولا 10 سانتی متر بتن مگر و 30 سانتی متر آرماتور بند و بتن ریزی برای آن در نظر گرفته می شود. الکترو موتور ها دارای فلکه هایی هستند که این فلکه ها شیار هایی برای قرار گرفتن کابل های فولادی یا به اصطلاح سیم بکسل را دارا هستند.

تعمیر اسانسور

مسیر حرکت آسانسور: فاصله بین کف پایین­ترین توقف تا کف بالاترین توقف را مسیر حرکت یا Travel می­نامند که با توجه به ارتفاع و تعداد طبقات قابل شستی متالیفت محاسبه می­باشد. چاهک: فاصله قائم بین کف توقف تا کف چاه آسانسور را چاهک می­نامند که متناسب با نوع و سرعت آسانسور درنظر گرفته می­شود. آسانسورها تأسیسات مکانیکی هستند که لازم است طول عمرکاری بلندی داشته باشند (بین ۲۵ الی ۴۰ سال). آسانسور MRL یا آسانسور روملس جایگزین بسیار مناسبی برای آسانسورهای قدیمی و سنتی است.

قطعات اسانسور

در ادامه استانداردهایی که یک آسانسور شیشه ای باید داشته باشد را بررسی می کنیم. در طول مرحله طراحی، ابعاد استاندارد آسانسور باید با دقت بررسی شود. مشخصات فنی جهت نصب و ابعاد آسانسور خانگی عبارتند از حداکثر ارتفاع جابجایی 12/5 متر، ابعاد آسانسور باید باتوجه به فضای که قرار است در آنجا نصب شود اندازه گیری شود، همچنین استفاده از سـنسور پـرده ای برای درب کابین هوم لیفت نیاز است. نیروی مقاوم که به اتاقک آسانسور تعادل میدهد. زیرا این دو آسانسور با توجه به عملکرد متفاوتی که دارند مسلما قطعات الکتریکی و مکانیکی آنها نیز متفاوت خواهد بود. البته در آسانسورهایی با ظرفیت بالا، وزنه های تعادل معمولا به کنار کابین منتقل می شوند. در این مدل از سیم بسکل و وزنه استفاده نمی شود، مناسب ساختمانهایی با ارتفاع بلند نمیباشد. مدل تمام اتوماتیک آن فضای امن نمی تواند در پروژه های ساختمانی خود اهمیت کابین آسانسور. یکی از مدلهای استپ قارچی، مدل ساده آن است که لامپ دارد.

یعنی در بدنه آسانسور به جای اینکه از فلز استفاده شود، از شیشه استفاده می شود. ابعاد آسانسور شیشه ای با توجه به اینکه از چه نوع آسانسور شیشه ای استفاده می نمایید، متغیر است. برخی از متخصصان طراحی و معماری به این مدل از آسانسورها، پانوراما نیز می گویند و بر این باورند که می توانند با طراحی شیک ترین این تجهیزات، بهترین معماری را در ساختمان مورد نظر خود به ارمغان آورند. در برخی از آسانسورها کابین آسانسور شیشه ای به طور جداگانه تعبیه نشده و در برخی دیگر شیشه دور آسانسور با کابین شیشه ای یکی است.

در زمین های بالای 200 متر (و بعضا بالای 150 متر) حداقل ابعاد لازم برای راه پله عرض 2.40 متر و طول 4.50 متر است. اولین روش به صورت مدولار است. البته به طور کلی قیمت نصب و اجرای انواع آسانسور پاناروما به دلیل زیبایی منحصر به فرد و تاثیر آن بر روی نمای ساختمان، نسبت به قیمت انواع اسانسور معمولی بیش تر است. نکته مهم دیگر در طراحی راه پله و آسانسور این است که در زمین های بالای 200 متر باز شدن درب آسانسور در فضای پله مجاز نیست و فضایی به عنون ایستگاه آسانسور در نظر گرفته می شود. وزنه هایی که در این نوع آسانسور استفاده می شوند از جنس چدن و یا بتن بوده و به اندازه وزن کابین و نصف ظرفیت کابین است. سیم بکسل یا کابل فولادی که در این سازه استفاده شده است، از یک سو به کابین آسانسور و از سوی دیگر به وزنه ای آسانسور که درون قابی فلزی که قاب وزنه نام دارد، متصل است.