شرایط و راهنمای مهاجرت به ترکیه

در ابتدا از افراد خواسته شده که عوامل برانگیزنده گرایش به مهاجرت خود را به ترتیب اولویت رتبه بندی کرده که نتیجه آن در جدول آورده شدهاست. در روند مهاجرت به آمریکا از این طریق شما ابتدا باید برای دریافت حق شهروندی اقدام کنید و پس از شروع پروسه می توانید خانواده خود را به همراه ببرید. این افراد غالبا به همراه خانوادههای خود به آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلستان نقل مکان یافتند. این کشور با طبیعت زیبایی که دارد افراد بسیاری را به سمت خود جذب کرده است. بـه عبارت دیگر، حالا دانشجویان مقطع لیسانس کـه اغلب متولدین سالهاي ۷۵ تا ۷۸ هستند بـه جمع قبلیها ملحق شدهاند و برای این تصمیم خود هم دلایل مختلفی را بیان می کنند. حدود 10 سال پیش مهاجرت ایرانیها بیشتر حول و حوش نخبهها بودو عبارت «فرار مغزها» از همین جا بر سر زبانها افتاد. طبق آخرین گزارشات هزینه زندگی یک خانواده کانادایی چیزی حدود ۴۰۰ دلار افزایش پیدا می کند به رقمی نزدیک به ۱۲۶۶۷ دلار در سال می رسد.

مدارک تحصیلی، گواهینامه و هر نوع مدرکی که دارید باید دارای یک نسخه کپی باشد. داشتن مدرک عدم سوء پیشینه و در اختیار داشتن مدارکی مثل پاسپورت، مدارک تحصیلی، رزومه انگلیسی، مدرک زبان کشور مقصد و دیگر مدارک مورد نیاز کشور مقصد هم مورد نیاز است. برای مثال در صورتی که در ایران شما در رشته ریاضی و فیزیک تحصیل کرده باشید˓ پس از اخذ مدرک دیپلم ملزم هستید در کنکور رشته خود شرکت کنید. تا چند سال پیش اکثر کسانی کـه تصمیم بـه مهاجرت می گرفتند در بازه سنی ۲۵ تا ۳۰سالگی بودند، یعنی وقتی کـه مدرک کارشناسی را از دانشگاه اخذ میکردند و برای ورود بـه بازار کار با مشکلاتی روبهرو میشدند اما درسالهاي اخیر با سری بـه کلاسهاي زبانهاي خارجی متوجه می شویم کـه این تصمیم بـه ردههاي سنی پایینتر کاهش یافته اسـت. تابعیت چندگانه در سوئیس مورد قبول دولت این کشور می باشد.در واقع کودکی که از پدر یا مادری با تابعیت غیر سوئیسی در این کشور متولد می شود می تواند در کنار تابعیت سوئیس تابعیت دیگر کشورها را نیز داشته باشد. در کشور ترکیه نیز افراد متقاضی میتوانند با رعایت قوانین و شرایط در نظر گرفته شده توسط دولت این کشور، پاسپورت ترکی خود را دریافت کنند.

کسیکه مردم وی را بـهواسطه اجراهاي دونفرهاش با کاظم احمدزاده خوب بـهیاد دارند. سال ۹۴ بود کـه انتشار یک فیلم در فضای خبری حسابی سر و صدا کرد و رسانه ها بـهواسطه آن اعلام کردند کـه یک بازیگر ایرانی بنام «صدف طاهریان» برای پیوستن بـه شبکه جم از کشور خارج شده بازیگری کـه نه فقط مردم عادی کـه حتی اهالی فرهنگ و رسانه هم اسم وی را تا بحال نشنیده بودند. در نهایت کار بـه جایی رسید کـه حتی زمزمه تقاضای تعدادی ازآنها برای بازگشت بـه ایران نیز از گوشه و کنار شنیده شد. او در ایران کنار بازیگری کار اجرا و گویندگی را هم تجربه میکرد، اما در اوایل دهه ۸۰ تصمیم بـه مهاجرت گرفت ودر رادیو فردا مشغول بکار شد. چهره وی را با گویندگی پای ثابت اخبار جوانهها بخاطر داریم. کسیکه بعدتر تک و توک در اخبار ورزشی و برنامههاي تلویزیونی شبکه سه تلویزیونی هم دیده شد. او کـه زمانی امید میرفت جزو گزارشگران خوب ورزشی بـه ویژه در عرصه کشتی باشد سودای بيرون از کشور بـه سرش زد و شد آن انچه کـه شد! خبر رفتن شهشهانی از ایران با شایعه بازیگری برای شبکه جم همراه شد کـه خود او آنرا تکذیب کرد.

به مرور بخشی از مسافرانی که در ابتدا به دلایل تحصیلی یا تجاری راهی غرب شده بودند، پروژه خود را به اقامت دائم (بهویژه در آمریکا و اروپا) تغییر دادند. ازهمان ابتدا خیلیها تصور می کردند حضور گلشیفته فراهانی در هالیوود حتماً روزگار پررونقی رابه لحاظ سینمایی برای این بازیگر ایرانی رقم خواهد زد، اما بعد از گذشت چند سال بجای آثار سینمایی، حاشیههایي مثل برهنگی و عکس گرفتن کنار ستارههاي هالیوود بود کـه اسم وی را بین مردم سر زبانها میانداخت. آن هم مهاجرت گلشیفته بـه هالیوود برای همبازی شدن با لئوناردو دیکاپریو برای چند سکانس کوتاه در فیلم «ریدلی اسکات» بود کـه در نهایت منجر بـه ترک همیشگی این بازیگر از ایران شد. در حال حاضر نه تنها تعداد بسیاری از مردم ایران لااقل یک نفر از دوستان، خویشان یا آشنایان خود را که به خارج مسافرت کرده میشناسند، بلکه به کمک وسایل ارتباط جمعی مدرن (بهویژه اینترنت، رادیو و شبکههای ماهوارهای)، تماس میان ایرانیان داخل با خارج برای قشر عظیمی از جامعه مهیا شده است.

اما به دلیل شرایط اقتصادی خوب می تواند یک مقصد مطمئن برای مهاجرت و یا تحصیل شما سایت mohajerat2010 باشد. حضور ایرانیان در کشورهای غربی که به مرور به تشکیل شبکههای گوناگون سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این کشورها انجامیده بود، تسهیلات بسیاری در فردای انقلاب در اختیار خیل عظیم مهاجران قرار داد. پس از انقلاب اسلامی بخش عمدهای از مهاجران ایرانی با کمک ساکنان ایرانیتبار این کشورها بود که توانستند به اروپای غربی و آمریکا راه پیدا کنند. حدود 47 میلیون نفر از جمعیت این کشور، مسلمان (اهل تسنن) هستند و الباقی شامل حدود 18 میلیون نفر علوی، حدود 1 میلیون نفر شیعه و حدود 750 هزار نفر پیرو ادیان دیگر یا بدون دین میباشند. بنابر آخرین آمار موجود در ترکیه حدود ۹۸% جمعیت این کشور را مسلمان و ۲% را مسیحیان و کلیمیان و دیگر ادیان تشکیل میدهند. این روش سختترین راه مهاجرت به هلند است.در بین کشورهای اروپایی هلند نسبت به گذشته مهاجران بیشتری را میپذیرد. کمی پس از این دوره (۱۹۸۲) گروهی از روشنفکران که در گذشته جزء مخالفان حکومت شاه محسوب میشدند، با شکلگیری حکومت اسلامی ایران را ترک کردند و اغلب راهی آمریکا، کانادا و فرانسه شدند.

متقاضی برای ثبت شرکت در سوئد باید در حدود 83000 یورو سرمایهگذاری کند. و سرمایهگذاری در عمان چه مزایایی دارد؟ باوجوداینکه در عصر حاضر بسیاری از این پروندهها با مشکلاتی نظیر کلاهبرداریهای خرد و کلان مواجه است، ولی بازهم موضوع سرمایهگذاری در ایتالیا از دیدگاه بعضی از متقاضیان از بهترین راههای مهاجرت به ایتالیاست. این برنامهها با مشارکت دولت مرکزی کانادا و استانهای مختلف کانادا برای مهاجرت افرادی که قصد دارند در استان مشخصی زندگی و کار کنند طراحی شده است. برای فدرال درحال حاضر بین ۲۸ تا ۳۷ ماه طول می کشد اما برای دولت کبک ۱۱ تا ۲۸ ماه طول می کشد. علاوه بر ویزاهای ذکر شده دولت کشور ترکیه ویزاهای دیگری نیز برای افرادی با اهداف خاص طراحی کرده است. در این دوره ما شاهد موج مهمی از مهاجرت در میان اقلیتهای دینی (یهودیان، ارمنیان و آسوریها) نیز هستیم که اکثرا به آمریکا (بهویژه کالیفرنیا) رفتند.

از جنگ دوم جهانی به این طرف، ما با دو دوره مهم مهاجرت در ایران روبهرو هستیم. در غیر این صورت اجازه ورود به هلند را ندارید. به منظور بازدید قانونی از هلند، در صورت اقامت بیش از 90 روز در هلند، اجازه اقامت و ویزای اقامت کوتاه مدت مورد نیاز است. برای دریافت ویزای کاری باید مشاغل موردنیاز این کشور را بدانید و از کارفرمایی معتبر پیشنهاد شغلی مناسب داشته باشید. دارند.بسیاری از این نخبگان از طریق مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقه خود سفر می کنند. اگر علاقه دارید در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنید باید بدانند که دانشگاههای ترکیه همه ساله آزمون هایی را برگزار می کنند که در صورت کسب نمرهٔ مورد نظر می توانید در این دانشگاه پذیرش بگیرید. گروه نسبتا مهمی از ایرانیان اروپا، علیرغم تحصیلات دانشگاهی، تعلقشان به طبقه متوسط و همچنین تجربه کاری نتوانستهاند در زمینههای مورد علاقه خود به فعالیت بپردازند. چون فرزندان مهاجران میتوانند به تحصیل رایگان در مدارس ترکیه بپردازند. البته با پایان جنگ تعداد مهاجران ایرانی چند سالی کاهش یافت.

اما این روزها کمتر کسی از بین مردم وکوچه بازار از کارهاي او در کشور آمریکا خبر دارد و هنوز هم بیشتر مردم کامران ملکمطیعی رابا سریالهاي تلویزیونیاش در داخل ایران بـهیاد میآورند. انقلاب اسلامی را میتوان نقطه عطفی دانست که این دو دوره را از یکدیگر جدا میسازد. بنابراین در پاسخ به سوال تاثیرات مهاجرت میتوان اینگونه پاسخ داد که مهاجرت همان چیزی است که سیاست گذار آن را پی ریزی و ایجاد می کند. خبرنگاری کـه سال ۲۰۰۹ بعد از اعزام بـه مسابقات جهانی کشتی در دانمارک بـه کشور بازنگشت و از همان جا در خواست پناهندگی داد.

در این دوره بهویژه این پاریس بود که به مرکز مخالفین نظام تازهتاسیس جمهوری اسلامی تبدیل شد. از اواسط دهه هشتاد تعداد بسیاری از جوانان که به طبقه متوسط و نسبتا مرفه و شهرنشین تعلق داشتند، به دلایل اجتماعی و سیاسی ایران را به مقصد آمریکا و اروپا (بهویژه سوئد، دانمارک، نروژ و سپس آلمان، فرانسه و انگلستان) ترک کردند. همچنین در سوئد، هلند، اتریش، آلمان، ژاپن و غیره خارجی ها مجاز به خرید املاک و مستغلات بدون محدودیت خاصی هستند. به نظر می رسد که مقامات در نظر داشته باشند که نظارت آن لاین را بر کسانی که در کشور سوئیس اقامت کاری دارند و کار می کنند افزایش دهد، این بدان معنا خواهد بود که هر کارمند خارجی می بایست یک فایل جداگانه در سایت اداره مهاجرت دارا باشد. یک تبعه خارجی در سوئیس به منظور مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت باید با ایجاد یک شرکت، تولید شغل و فرصتهای اقتصادی برای شهروندان محلی سوئیس داشته که در نتیجه به توسعه اقتصادی سوئیس کمک کند. شروع دوره اول را میشود به طور مستقیم با تلاشهای رژیم پهلوی برای ایجاد تغییرات اجتماعی و اقتصادی عمیق در جامعه ایران مربوط دانست. نکته تعجب برانگیز ماجرا اینجاست شخصیتی کـه علت رفتنش از ایران را فساد در سینمای کشور ایران اعلام کرده بود حالا بجای بازیگری، بخاطر عکسهاي عریان جلوی دوربین بین کاربران فضای مجازی شناخته میشود.

رژیم پهلوی که در این دوره هدف سیاستهای کلان خود را مدرنیزه کردن کشور قرار داده بود، با کمبود شدید متخصص در رشتههای گوناگون روبهرو بود. با این که با پایان جنگ ایران و عراق، رشد اقتصادی در ایران با یکی از بهترین دورههای خود پس از انقلاب روبهرو بود، مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور همچنان ادامه داشت. این در حالی بود کـه او باوجود نداشتن چارچوب و خط قرمزهاي مرسوم هم هرگز نتوانست حتی ذرهاي از محبوبیتها و موفقیتهایي راکه در داخل کشور بـه دست آورده بود، تکرار کند. کسیکه با برنامه روی خط جوانی آن قدر هوادار پیدا کرد کـه خیلیها معتقد بودند طرفداران برنامه منافی از لحاظ تعداد شنونده حتی بـه مخاطبان تلویزیونی هم پهلو میزند. بیشتر مـا وی را با نقش «پزشک» در سریال زیرآسمان شهر میشناسیم، سریال نود شبی کـه در زمان خودش حسابی گل کرد آن قدر کـه مردم هنوز هم بعد از گذشت قریب بـه ۲۰ سال شخصیتها و تکه کلامهاي وی را خوب بـهیاد دارند. او درسال ۸۷ دست بـه تصمیم عجیبی زد کـه در زمان خودش حسابی خبرساز شد. رفتنی کـه خودش علت آنرا مشکلات مالی و بیکاری عنوان کرد. مشکلات مسکن از جمله معایب مهاجرت به خارج از کشور است.

او در حال حاضر در برنامه «رادیو پسفردا» مشغول بکار اسـت و خیلی از کارشناسان این حوزه بر این باورند کـه فرشید منافی هم باوجود استعداد بالایش در زمینه اجرا و گویندگی هیچوقت نتوانست در جذب مخاطب موفق عمل کند. بعدها کاشف بـه عمل آمد کـه این خانم بـه اصطلاح بازیگر جز تجربه یکی دو نقش کوتاه در چند فیلم سینمایی تجربه چندان دیگری در سینمای کشور ایران نداشته اسـت. تب مهاجرتی کـه عده زیادی علت آنرا بیکاری و مشکلات مالی عنوان کردند؛ برای همین شبکه جمتیوی کـه قرار بود آینده بهتری رابه لحاظ کاری برای این بازیگران ترک میهن کرده رقم بزند روزهاي چندان روشنی را پیش رویشان نگذاشت. این هنرمندان در غربت و دوری از میهن شان چـه نوع زندگی دارند؟ آنچه در این میان اهمیت ویژهای دارد و مهاجران به سایر کشورها باید در نظر داشته باشند این است که گاهی مجریان سیاست گذاری کشورهای پذیرای مهاجران ایرانی به ازای پذیرش آنها وعدههای پوچ اما خوش ظاهری را به این افراد میدهد و از کسانی که قصد مهاجرت و گذران زندگی بهتر و آسودهتری را داشتند، فردی وطن ستیز و گاهی دشمن با هر نوع آیین و مذهبی میسازد که این موضوع نباید از طرف مسئولان کشور نادیده گرفته شود.

رستمپور کـه روزی بعنوان تحلیلگر در مطبوعات ایران قلم میزد ودر شبکههاي مختلف تلویزیون مشغول بکار بود بعد از مهاجرت بعنوان خبرنگار آزاد با شبکههایي مثل رادیو فردا و بیبیسی پارسی همکاری می کند. مجموعهاي درباره کشف حجاب دوران رضا شاه در ایران. اثری کـه اتفاقا بخاطر موضوعی کـه داشت خبر مهاجرت و کشف حجاب شهشهانی را حسابی پررنگ کرد و واکنشهاي زیادی رابه دنبال داشت. تعداد زیادی از انها رابه نام «لس آنجلسی» می شناسیم. او ادامه داد: برای مـن حرفی کـه می زنم مهم اسـت و کسانی کـه فضای آزاد برای حرف زدن فراهم میکنند.»، اما مظلومی باوجود ساختن چند مجموعه دراین شبکه تلویزیونی و حتی ساخت سریالی بنام «شهرقشنگ» کـه نام آنرا هم از سریال «بدون شرح» در ایران وام گرفته بود نه تنها بـه پیشرفتی دست پیدا نکرد کـه حتی ساخت این مجموعهها بـه لحاظ کیفیت نیز برایش یک پسرفت محسوب میشد. تا جاییکه حرفهاي تند و تیز سیاسی هم دراین زمینه کمک چندانی بـه حسینی نکرد؛ حتی اجراهاي او رفته رفته رنگ و بوی جنون بخود گرفت. مظلومی هم جزو آن دسته از افرادی بود کـه اینبار در قالب کارگردان تصمیم گرفت ایران رابه مقصد ترکیه برای ساخت سریال در شبکه جمتیوی ترک کند. با فیلم «درخت گلابی» بـه کارگردانی داریوش مهرجویی بـه سینمای کشور ایران معرفی شد.